HISTORIA PROJEKTU

O historii powstania projektu opowie nam jego pomysłodawczyni
Marcelina Maciąg.

W tle powstania projektu „Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego” leży alarmująca sytuacja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce, podkreślona przez szereg niepokojących statystyk.

  • W 2023 roku, polska policja zarejestrowała 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się śmiercią.
  • Średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ wynosił przerażające 238 dni.
 

Raporty i badania jednoznacznie wskazują na kryzys w dziedzinie zdrowia psychicznego młodych ludzi.

  • Z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 9% dzieci doświadczyło próby samobójczej, a 22% samookalecza się.
  • Dane z raportu „Młode głowy” pokazują, że myśli samobójcze ma 40% nastolatków, co wskazuje na głęboko zakorzeniony problem.
  • Wzrost prób samobójczych w 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021 o 150% jest kolejnym dowodem na eskalację kryzysu.
  • Na jednego  psychiatrę dziecięcego przypada około 12 400 dzieci, co stanowi poważne wyzwanie dla dostępu do specjalistycznej pomocy.
  • Alarmujące jest również to, że co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji.
 

Te statystyki rysują obraz kryzysu, który wymaga natychmiastowych działań na wszystkich szczeblach, w tym od nas, ludzi młodych.

W latach 2022-2024 miałam zaszczyt być Przewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego II kadencji. W ramach Młodzieżowego Sejmiku kierowałam pracą 51 młodych radnych i nadzorowałam pracę 9 komisji i 16 młodzieżowych projektów.  Postawiłam na sprawczość, abyśmy realizowali konkretne projekty kierowane od młodzieży do młodzieży. Będąc osobą zaangażowaną społecznie, szczególnie w obszar zdrowia psychicznego, przedstawiłam pomysł projektu „Niebieskiej Skrzyneczki” Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Zdrowia MSWM, której byłam członkinią. Ku mojej ogromnej radości zarówno Urząd, jak i Komisja Zdrowia oraz pozostali radni entuzjastycznie podeszli do projektu.

Za powstaniem tego projektu stoi także moja osobista historia. Gdy miałam 13 lat, koleżanka ze szkoły zwierzyła mi się, że się okalecza i poprosiła, abym nikomu o tym nie mówiła. Nie wiedziałam, co zrobić. Nie chciałam zdradzić jej sekretu, ale jednocześnie nie miałam pojęcia, jak jej pomóc. Zastanawiałam się, czy może w rzeczywistości liczyła na to, że komuś o tym powiem, bo sama nie była już w stanie dźwigać tego ciężaru. Od tego dnia nosiłyśmy go razem.

Od tamtej pory zastanawiałam się, jak rozwiązać taką sytuację, jak pomóc osobie w kryzysie, tym którzy są zagubieni, samotni, odrzuceni. Tak powstała „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego”.

Jej celem jest nie tylko zapewnienie wsparcia młodym osobom w potrzebie, ale także zwiększenie empatii i wsparcia rówieśniczego.

Jestem ogromnie dumna z pracy jaką wykonaliśmy na rzecz młodzieży na Mazowszu. Dzisiaj 100 placówek oświatowych ma działającą skrzyneczkę, która służy wsparciem ponad 68 tysiącom młodych ludzi.

Do projektu zapisało się już ponad 240 szkół, a my nie poprzestajemy z działaniami na Mazowszu, tylko ruszamy dalej w Polskę!

 

hand_blue_2

PODZIĘKOWANIA

Szczególne podziękowania pragniemy skierować do Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Stuzika, który całym sercem jest oddany zdrowiu psychicznemu młodych Mazowszan. Dziękujemy za sfinansowanie pierwszego etapu projektu dla 100 szkół w województwie mazowieckim.

Ogromne podziękowania kierujemy do Ambasadorki Honorowej projektu – Wicemarszałek Sejmu RP, Pani Moniki Wielichowskiej, która od pierwszego spotkania zaangażowała się całym sercem w „Niebieską Skrzyneczkę”. Dziękujemy za nieustanne promowanie naszej inicjatywy w wielu województwach, wśród lokalnych samorządów oraz w każdej dostępnej przestrzeni, co pozwoliło zwrócić uwagę na potrzebę wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Dziękujemy Panu Ludwikowi RakowskiemuPrzewodniczącemu Sejmiku Województwa Mazowieckiego za otwartość na nowe projekty, wsparcie młodzieży na Mazowszu oraz otwarcie konferencji inauguracyjnej „Fale wsparcia. Niesiemy pomoc innym”.

Dziękujemy Zarządowi Województwa Mazowieckiego, a szczególnie Członkini Zarządu Pani Annie Brzezińskiej za zaangażowanie w projekt, promocję idei Niebieskiej Skrzyneczkioraz połączenie naszego projektu z pracami MSCDN (Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli) przy tworzeniu poradnika „Uczeń w kryzysie psychicznym – Niezbędnik dla nauczycieli i wychowawców”.

Z całego serca dziękujemy Departamentowi Organizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie za wsparcie, wspólną pracę i realizację całego projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do mentorki projektu – Dyrektor Departamentu Sary Michalskiej oraz do całego zespołu: Ligii Zięby, Kingi Szczepańskiej, Adriana Kuśmierza i Joanny Uznańskiej.

Dziękujemy radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego II kadencji, członkom Komisji Zdrowia oraz jej prezydium za wsparcie przy wdrożeniu projektu na Mazowszu.

Dziękujemy wszystkim placówkom oświatowym, dyrektorom, psychologom, pedagogom                     i opiekunom „Niebieskiej Skrzyneczki” – bez Waszego zaangażowania, troski oraz chęci budowania bezpiecznych przestrzeni dla młodzieży projekt pozostałby pomysłem, a dzięki Wam od miesięcy zmieniamy świat na bardziej przyjazny i empatyczny.

Zdj. Wyjątkowa kadra ze szkoły zawodowej w Ostrołęce – Pani Lena i Pani Danuta.

W imieniu zespołu pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność dla:

Wicemarszałkini Sejmu RP – Pani Moniki Wielichowskiej,
Minister Edukacji Narodowej – Pani Barbary Nowackiej,
Minister Zdrowia – Pani Izabeli Leszczynie.

Dzięki udzielonym patronatom honorowym, wsparciu merytorycznemu oraz poświęconemu czasowi, nasza inicjatywa zyskała solidne podstawy do realizacji działań na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Państwa profesjonalizm i zaangażowanie umożliwiły nam efektywne dotarcie do szerokiego grona odbiorców oraz wprowadzenie realnych rozwiązań wspierających młode pokolenia.

Dziękujemy dziennikarzom, redakcjom i portalom za podzielenie się informacjami o „Niebieskiej Skrzyneczki”dzięki Waszemu wsparciu to narzędzie dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Wspólnie przyczyniliśmy się do poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz budowania empatii i wzajemnego wsparcia rówieśniczego. Przed nami kolejne wyzwanie – wdrożenie projektu w nowych województwach. Potrzebujemy zaangażowania samorządowców, pedagogów i młodzieży, aby zrealizować ten cel.

Dołącz do nas i bądź częścią zmiany, której wszyscy potrzebujemy.